Tytuły umożliwiające wspólną rozgrywkę na jednym komputerze. Lista 7 najlepszych produkcji na PC.

Mogłoby się wydawać, że popularne lata temu gry do lokalnej kooperacji powoli przestają istnieć. Nic bardziej mylnego! Podzielony ekran wciąż ma wielu zwolenników, a na poniższej liście z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Lokalna kooperacja w grach

Tryb multiplayer często jest doskonałym sposobem na spędzenie wspólnego wieczoru. Lokalna kooperacja daje taką możliwość, a przy tym nie wymaga sieci internetowej ani zdalnych połączeń. Wszystko dzieje się na jednym komputerze, a gracze mogą grać na podzielonym ekranie (splitcreen) lub na zmianę wykonując swoje tury (hot seat).

It Takes Two

Jedna z najpopularniejszych gier dla dwóch graczy, która dostała statuetkę na The Games Awards 2021 w Los Angeles. Porywająca i pełna wzruszeń historia rozpadającego się małżeństwa jest niezwykle emocjonująca, zachwyca grafiką, a klimat został świetnie podkreślony przez ścieżkę dźwiękową.

Divinity: Grzech Pierworodny

Zdecydowany lider wśród gier cRPG na podzielonym ekranie. Gracze wcielają się w dwoje młodych Łowców Źródła, którzy muszą rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci w jednym z miast Rivellonu. Świat widziany jest w rzucie izometrycznym, a walka rozgrywa się w turach. Ciekawym rozwiązaniem jest fakt, że wiele z zaklęć oraz umiejętności obu postaci można łączyć w potężnych kombinacjach. Dzięki temu na aspekt współpracy położony został dodatkowy nacisk.

Seria Trine (części 1 – 4)

Wyjątkowy tytuł utrzymany w baśniowym klimacie. Platformówka 2.5D pozwala na wspólną rozgrywkę do trzech osób jednocześnie. Gracze sterują postaciami (wojownikiem, magiem lub złodziejką), a ich zadaniem jest ocalenie królestwa przed hordami nieumarłych. Po drodze nie brakuje mniej lub bardziej wymagających zagadek logicznych i licznych aspektów humorystycznych.

Hellish Quart

Interesująca produkcja pozwalająca graczom wcielić się w postacie z XVII wieku i stoczyć śmiertelny pojedynek na broń białą. Jest to rozbudowany i pięknie zrobiony symulator walki wzorowany do pewnego stopnia na takich produkcjach jak chociażby Tekken 7.

Child of Light

Gracze wcielają się w księżniczkę Aurorę oraz jej przyjaznego duszka. Bohaterowie spotkają na swojej drodze wiele barwnych postaci, które chętnie pomogą w ocaleniu królestwa Lemurii przed sługami Czarnej Królowej. Jest to interesujące połączenie platformówki 2D z jRPG gwarantującym turowej walki.

Magicka 2

Czyli tytuł pełen absurdalnego humoru. Po minionej wojnie niemal wszyscy magowie zginęli. Ci, którzy zdołali przeżyć są teraz szaleńcami lub niezwykle wrogo nastawionymi do wszystkich ludźmi. Magicka 2 skupia się na zabawie, współpracy i eksperymentowaniu. Dlatego sterując jednym z czterech magów dysponującymi nawet ośmioma żywiołami warto testować różne zaklęcia. Ich połączenia dają rozmaite efekty (zarówno na wrogów jak i na otoczenie). Warto pamiętać, że magowie w tej grze są obłąkani, przez co w pełni działa tryb friendly fire.

LEGO: The Lord of the Rings

Kolejna pełna humoru produkcja wprost od LEGO. Tym razem graczom przyjdzie przemierzać wybudowane z klocków Śródziemie, a podczas rozgrywki będzie można wcielić się w ponad 80 grywalnych postaci znanych z trylogii „Władca Pierścieni”. Gra LEGO: The Lord of the Rings w pełni opiera się na znanej serii i głównym zadaniem również jest zniszczenie Jedynego Pierścienia w Górze Przeznaczenia. Podróż będzie wiodła przez Bag End, Rivendell, Hełmowy Jar, głębiny Morii czy las Lothlorien przez Bramy Mordoru aż po samą Górę Przeznaczenia. Na graczy czeka wiele wyzwań zręcznościowych oraz logicznych, a to wszystko w niepowtarzalnym klimacie LEGO.