Little Nightmares 2 – pięknie przedstawiony horror

Produkcja od niezależnego studia Tarsier jest piękną grą, która niestety nie jest wolna od frustrujących błędów. Mimo to tytuł z pewnością sprawi radość wielu graczom, a w szczególności fanom gatunku.

Trzymająca w napięciu historia

Podczas rozgrywki gracz steruje postacią chłopca. To właśnie Mono trafia do świata wyjętego z najgorszych dziecięcych koszmarów, w których zabawki ożywają, a sadystyczny nauczyciel przyprawia o gęsią skórkę.

Gra jest pięknie wykonanym pod kątem audiowizualnym horrorem. Platformówka 2.5D przedstawia historię w sposób znany z takich tytułów jak Limbo czy Inside. Little Nightmares 2 nie ma żadnych notatek, tekstów, narratora czy nawet dialogów. Całość opowieści można poznać jedynie poprzez obserwację otoczenia, przygód bohaterów oraz ich własną interpretację.

Miłym smaczkiem jest również fakt, że Little Nightmares 2 oferuje przyjemną niespodziankę dla cierpliwych graczy, którzy zdołają zebrać wszystkie przedmioty w postaci widm. W ten sposób można rozwinąć zakończenie gry, a jednocześnie studio Tarsier zapewniło sobie otwartą drogę do przygotowania kontynuacji wciągającej serii.

Grafika i ścieżka dźwiękowa podkreślająca atmosferę horroru

Z pewnością to co zasługuje na specjalne wyróżnienie to wspomniana wyżej oprawa audiowizualna. Grafika bohaterów, potworów, otoczenia, a także ścieżka dźwiękowa podkreślająca mroczny klimat sprawiają, że dziecięce koszmary naprawdę ożywają.

Lokacje znacząco różnią się pomiędzy sobą i są niezwykle klimatyczne. Obrazy przedstawione w Little Nightmares 2 na długo pozostaną w pamięci gracza. Nie sposób wyrzucić z głowy tego szalonego i przerażająco realistycznego dystopijnego świata.

Potwory umiejscowione zostały w sensownych i logicznych miejscach, a ich wygląd i zachowanie budzą silny niepokój. Z kolei soundtrack oferowany przez Little Nightmares 2 doskonale potęguje napięcie i podkreśla ważniejsze momenty rozgrywki.

Niedociągnięcia oraz zalety Little Nightmares 2

Niestety tytuł nie jest wolny od błędów i niedociągnięć, co może negatywnie wpłynąć na odbiór gry, chociaż nie każdemu graczowi będą one przeszkadzać.

Mowa tu o kilku elementach, które wymagałyby lepszej optymalizacji. Najważniejszym z nich jest walka z potworami (chociaż na szczęście gra skupia się na podróży, rozwiązywaniu zagadek i unikaniu konfrontacji, więc tych bezpośrednich starć jest zaledwie kilka). Podczas konfrontacji fizyka bohatera zaczyna kuleć, a ruch kamery mający potęgować napięcie sprawia, że namierzenie przeciwnika staje się nie lada wyzwaniem. Przy tym wszystkim wynik starcia potrafi być zależny od ułamka sekundy animacji.

Poważniejszym błędem są sekwencje zręcznościowe, których nie brakuje w Little Nightmares 2. Mono ma tendencję to zawieszania się na przeszkodach oraz elementach niewidocznych ze względu na umiejscowienie kamery. Sprawia to, że niejednokrotnie ucieczkę przed potworami trzeba rozegrać kilkukrotnie, a jej fragmenty ograć „na pamięć” metodą prób i błędów. To z kolei niweluje nieustannie rosnący efekt napięcia i budzi zwyczajną frustrację.

Na szczęście nie wygląda to tak przez całą rozgrywkę, a elementy logiczne i wymagające współpracy ze sztuczną inteligencją (bohaterką pierwszej części gry – Six), są wykonane wręcz wzorowo. Dopracowane zostały w najmniejszym szczególe i sprawiają czystą radość podczas odkrywania sekretów mrocznego świata.

Równie doskonale zostały zrealizowane fragmenty gry polegające na unikaniu przeciwników. Skradanie się z latarką po ciemnych pomieszczeniach oraz używanie podstępu do wyprowadzenia w pole przerażających stworów są niemal idealne. Gdyby na tym opierała się cała rozgrywka, tytuł z pewnością wiele by zyskał.

Wyrafinowany horror

Pod kątem klimatu gra utrzymuje naprawdę wysoki poziom. Little Nightmares 2 skupia się na panującej atmosferze, niepokojących dźwiękach i nieustannie trzyma gracza w napięciu i niepewności. Mimo, że w grze nie ma scen polegających na nagłym wyskakiwaniu potworów zza rogu, to gra wymaga stałej czujności. Z pewnością Little Nightmares 2 nie zawiedzie fanów horrorów, którzy lubią zasmakować prawdziwego strachu.

Jeśli podejdzie się do gry z nastawieniem na historię i niezwykle dobry klimat, a gracz będzie pamiętał o nieco topornej mechanice, to Little Nightmares 2 z pewnością przyprawi wielu emocji. Biorąc pod uwagę fakt, że na przejście gry potrzeba około 6 godzin, to jest z to z pewnością tytuł wart wypróbowania.